Jaką przydomową oczyszczalnię ścieków wybrać do domu na przedmieściach?
Przydomowe oczyszczalnie ścieków wypierają szamba, które na chwilę obecną są przestarzałym rozwiązaniem. Przydomowe oczyszczalnie to odpowiedź na rosnące oczekiwania ich użytkowników, którym zależy na bezproblemowej obsłudze, mniejszych kosztach, a także odzysku wody, którą można wykorzystać do podlewania ogrodu. Do wyboru mamy trzy rodzaje przydomowych oczyszczalni, jednak tylko biologiczno-chemiczna oczyszczalnia ścieków może być użytkowana przez mieszkańców przedmieść. Dowiedz się, dlaczego na przedmieściach można korzystać wyłącznie z hybrydowej oczyszczalni oraz jak działa ten rodzaj przydomowej oczyszczalni ścieków.
Przydomowa oczyszczalnia ścieków a wskaźnik RLM
Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 18 listopada 2014 roku nakłada na część użytkowników przydomowych oczyszczalni ścieków obowiązek stosowania systemów, w których ścieki pozbawiane są fosforu i azotu. Zobligowani do tego są mieszkańcy aglomeracji, którą w ujęciu prawnym stanowią tereny:
- o wskaźniku koncentracji 120 lub więcej mieszkańców na 1 km2 oraz
- o wskaźniku RLM powyżej 100 000 – Równoważna Liczba Mieszkańców obliczana jest na podstawie sumy ładunków zanieczyszczeń od stałych i czasowych mieszkańców
Jak działa przydomowa oczyszczalnia ścieków EKO-BIOCH?
Ekologiczne oraz biologiczne oczyszczalnie opierają się o beztlenowe oraz tlenowe procesy, które pozwalają redukować zanieczyszczenia do stopnia całkowicie bezpiecznego dla środowiska naturalnego, a odzyskana w tych oczyszczalniach wodach może być wykorzystywana np. do podlewania ogrodu. Jednak w dużych skupiskach ludności konieczne jest jeszcze dokładniejsze oczyszczanie ścieków – zapewnia to oczyszczalnia EKO-BIOCH, w której oprócz procesów tlenowych i beztlenowych dochodzą procesy chemiczne. Koagulant PIX-112 zamienia azot i fosfor w nieorganiczne związki chemiczne, całkowicie bezpieczne dla środowiska naturalnego.
Przydomowa oczyszczalnia ścieków EKO-BIOCH jest więc jedynym rozwiązaniem, jakie można zastosować w domu na przedmieściu. Jest ono jednak równie wygodne w obsłudze i niewiele droższe w eksploatacji od pozostałych oczyszczalni przydomowych.
Artykuł powstał we współpracy z firmą Bio Eden.
Fot. Shutterstock.