Kto może postawić dom bez zezwoleń?
Wraz z początkiem 2022 roku w życie wszedł przepis, który umożliwia postawienie domu jednorodzinnego bez pozwolenia na budowę. Na czym to polega i kto skorzysta na tych przepisach?
Zasady budowy domu bez zezwoleń
Jeżeli posiadasz własną działkę budowlaną, możesz wybudować dom bez zezwoleń, kierownika budowy oraz dziennika budowy. Do wyboru masz parterowy budynek rekreacji indywidualnej, w którym dopuszczalna jest antresola oraz całoroczny dom z poddaszem o powierzchni użytkowej do 90 m kwadratowych.
Warunki, które powinny być spełnione to:
- dom wolnostojący, którego obszar oddziaływania nie wykracza poza teren działki,
- powierzchnia domu po obrysie max. do 70 m kwadratowych,
- 1 dom może przypadać na każde 500 m kwadratowych działki,
- dom maksymalnie 2-kondygnacyjny,
- elementy konstrukcyjne nie mogą przekraczać 6 m długości, zaś wysięg wsporników 2 m,
- budynek ma służyć własnym celom mieszkaniowym inwestora,
- początek budowy musi zostać zgłoszony do nadzoru budowlanego.
Miejski Plan Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP) określa w konkretnych przypadkach rodzaj dozwolonego dachu (płaski lub pochyły) oraz możliwość zbudowania poddasza użytkowego. Dopuszczalny rodzaj dachu w domu bez zezwoleń uzależniony jest przeważnie od warunków klimatycznych w danym regionie.
Aby rozpocząć budowę domu bez zezwoleń, konieczne jest zgłoszenie jej, wraz z kompletnym projektem architektonicznym, do właściwego dla położenia działki urzędu miasta lub starostwa powiatowego.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą Producent i kompleksowy wykonawca całorocznych domów modułowych – Comfort House System.
Fot. Shutterstock