Przesiewacz wibracyjny i zataczający – o różnicach opowiadają specjaliści z firmy GKM Siebtechnik
Przesiewacze to urządzenia wykorzystywane w wielu branżach. Wykorzystywane są między innymi w przemyśle ciężkim czy budownictwie, w branży spożywczej, jak i przemyśle farmaceutycznym i chemicznym. W zależności od przeznaczenia stosuje się większe i mniejsze maszyny o różnych ustawieniach i konfiguracjach. Przesiewacze różnią się także zastosowaną technologią, która wprowadza sita w ruch. Jakie są najważniejsze różnice miedzy przesiewaczami zataczającymi a wibracyjnymi?
Jak działa przesiewacz wibracyjny?
Przesiewacz wibracyjny wyposażony jest w silnik i rozwiązania, dzięki którym sita wprawiane są w ruch wibrujący. Zsypany na sita surowiec jest frakcjonowany właśnie dzięki tym drgającym sitom – separowane są mniejsze i większe elementy surowca, a proces ten może odbywać się na kilku pokładach jednocześnie. Jest to najczęściej stosowany rodzaj przesiewacza – stosunek jakości, wydajności i ceny jest optymalności w przypadku wielu materiałów wsadowych.
Przesiewacz zataczający do drobnoziarnistych i pylących surowców
Największym wyzwaniem w użytkowaniu przesiewaczy wibracyjnych jest utrzymanie sit w należytym stanie. Regularne ich czyszczenie oraz systemy samoczyszczące zapobiegają zapychaniu się ok w sitach, jednak w pewnych przypadkach są to działania niewystarczające. Drobnoziarniste, lekkie i pylące produkty stanowią pewne wyzwanie – ich przesiewanie wymaga zastosowania urządzenia, które działa nieco inaczej niż przesiewacze z wibrującymi sitami. Przesiewacz zataczający to udoskonalona wersja sita, używanego przez poszukiwaczy złota. W tym urządzeniu sita nie są wprawiane w ruch drgający, a w ruch rotacyjny.
Surowiec dokładany na sita ląduje na ich środku, a następnie w wyniku ruchu zataczającego przemieszcza się ku zewnętrznej części sita. W tym czasie mniejsze cząsteczki przedostają się na niższy pokład, a większe zostają na pierwszym sicie. Sposób ten jest wydajniejszy w przypadku lekkich surowców, a sita w przesiewaczach zataczających rzadziej się zapychają mimo pylenia materiału.
Zamawiając przesiewacz do swojej firmy, należy dokładnie wskazać rodzaj przesiewanego surowca, warunki, w jakich będzie pracowało urządzenie oraz inne czynniki, wpływające na jego pracę. Na tej podstawie specjaliści doradzą rodzaj przesiewacza, a następnie skonfigurują urządzenie na potrzeby firmy zamawiającej. Dzięki temu maszyna będzie mieć właściwe parametry, dostosowane do potrzeb miejsca, w którym znajdzie zastosowanie.
Fot. Shutterstock.