Co to jest kwalifikacja wstępna?
Chcesz pracować w zawodzie kierowcy samochodu ciężarowego albo zostać kierowcą autobusu? Poza kursem na prawo jazdy musisz uzyskać tzw. kwalifikację wstępną. Oznacza to, że uzyskanie uprawnień do prowadzenia pojazdów kat. C i E nie wystarczy. Konieczne będzie też ukończenie kursu kwalifikacji wstępnej. Czym jest kwalifikacja wstępna i dlaczego jest wymagana? Co jest Ci potrzebne do kwalifikacji wstępnej i jak uzyskać Świadectwo Kwalifikacji Zawodowej?
Kto musi przystąpić do kursu?
Kurs kwalifikacji wstępnej to kurs dla kierowców, którzy chcą pracować jako kierowcy zawodowi samochodu ciężarowego lub autobusu. Do szkolenia muszą przystąpić kierowcy, którzy uzyskali prawo jazdy w kat. D, D1, D1+E albo D+E po 10 września 2008 albo kat. C, C1, C1+E lub C+E po 10 września 2009. Bez kursu kwalifikacji wstępnej nie można wykonywać zawodu.
Kurs możesz rozpocząć, jeżeli: jesteś obywatelem Polski, przebywasz w kraju od przynajmniej 185 dni w roku albo jesteś studentem. Nie musisz mieć jeszcze prawa jazdy wybranej kategorii.
Jak wygląda kurs kwalifikacji wstępnej?
Kwalifikacja wstępna w formie kursu w szkole jazdy dzieli się na dwie części: podstawową teoretyczną i specjalistyczną (teoria i praktyka). Sam kurs dzieli się w zakresie bloków programowych dla kategorii C, C+E, C1 i C1+E oraz D, D+E, D1 i D1+E.
Ile kosztuje kwalifikacja wstępna?
W ramach szkolenia masz do wyboru 4 rodzaje kursu dla każdego bloku: kwalifikacja wstępna przewozu osób lub rzeczy (ok. 6600 zł), kwalifikacja wstępna uzupełniająca przewozu osób lub rzeczy (ok. 1700 zł), kwalifikacja wstępna przyśpieszona przewozu osób lub rzeczy (ok. 3300 zł) i kwalifikacja wstępna uzupełniająca przyśpieszona przewozu osób lub rzeczy (ok. 1500 zł).
Artykuł powstał przy współpracy ze Szkołą Jazdy Grzegorz Drzewiecki.
Fot. Shutterstock