Problemy ze wzrokiem u dzieci – objawy
Jakie objawy mogą świadczyć o problemach z oczami bądź wzrokiem u dzieci? Kiedy można zapisać się do okulisty dziecięcego na dogodny termin, kiedy zaś trzeba udać się do specjalisty niezwłocznie? Przeczytaj artykuł i poznaj odpowiedzi!
Typowe objawy problemów ze wzrokiem u dzieci
Niektóre objawy świadczące o problemach z widzeniem u maluchów są oczywiste dla rodziców. Jeśli dziecko siada blisko ekranu, gdy ogląda bajki, albo przysuwa książeczki do twarzy, może to świadczyć o kłopocie z widzeniem z odległości, rozmazywaniem bądź rozdwajaniem obrazu. Zaniepokoić powinno rodziców także przysuwanie do oczu zabawek, zwłaszcza wymagających połączenia, np. klocków. Na wizytę u okulisty dziecięcego warto się wybrać także w przypadku zauważenia, że dziecko nienaturalnie przechyla głowę, gdy coś obserwuje, nie trafia rączką tam, gdzie chciało, zezuje.
Nietypowe objawy problemów ze wzrokiem u dzieci
Istnieje wiele objawów typowych dla specjalistów, lecz nieoczywistych dla rodziców. Jeśli zauważysz u malucha jedno z następujących zachowań, umów Was na wizytę u dedykowanego lekarza, np. okulisty dziecięcego w Łodzi w Ośrodku Korekcji Wzroku.
Zwróć uwagę na:
- krzywe pismo i/lub wychodzenie poza linie w trakcie uzupełniania kolorowanek,
- krzywe chodzenie, potykanie się i wpadanie na przedmioty,
- trudności w ocenie odległości,
- częste bóle głowy,
- trudność w skupieniu uwagi na czymś przez długi czas,
- problemy w szkole i przedszkolu – wolne wykonywanie poleceń, brak umiejętności skupienia się na lekcji,
- unikanie aktywności wymagających dobrego wzroku: czytania, pisania, rysowania, jazdy na rowerze czy rolkach.
W tych sytuacjach udaj się do okulisty dziecięcego natychmiast!
W przypadku wymienionych do tej pory objawów możesz umówić się na wizytę u okulisty dziecięcego w najbliższym możliwym, a przy okazji dogodnym dla Ciebie terminie. Istnieją jednak wyjątki, w których spotkanie ze specjalistą jest potrzebne niezwłocznie. Należą do nich stany zapalne oczu powodujące ropienie, puchnięcie, zaczerwienienie lub zasinienie. Dalej jest to łzawienie uniemożliwiające wykonywanie codziennych czynności. Krytyczne objawy to ciągły lub nawracający ból oczu, objawiający się także jako pieczenie, szczypanie, kłucie. Jeżeli Twoje dziecko jeszcze nie mówi, zwróć uwagę na tarcie lub dotykanie oczu i płacz, obniżony nastrój, osowiałość, niechęć do zabawy.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą OKW.com.pl.
Zdj. Shutterstock