Nieswoiste zapalenie jelit – objawy, diagnostyka i leczenie
Częste bóle brzucha, nawracające biegunki i zaparcia, a także ogólne osłabienie organizmu to symptomy, których nie wolno lekceważyć. Należy zgłosić się z nimi do lekarza, który zleci badania, mające na celu wykrycie przyczyny takich problemów zdrowotnych. Jedną z prawdopodobnych przyczyn chronicznego bólu brzucha jest przewlekłe nieswoiste zapalenie jelit. Czym ono jest, jak się je diagnozuje i jak leczy?
Przewlekłe nieswoiste zapalenie jelit – co to jest?
Przewlekłe nieswoiste zapalenie jelit to zespół chorób układu pokarmowego na odcinku jelita grubego i cienkiego. Dwiema najczęściej występującymi chorobami, zaliczającymi się do zespołu nieswoistego zapalenia jelit, są choroba Leśniowskiego-Crohna oraz wrzodziejące zapalenie jelita grubego.
Nieswoiste zapalenie jelit – objawy i diagnoza
U każdego pacjenta objawy nieswoistego zapalenia jelit mogą nieco się różnić, przede wszystkim stopniem nasilenia i częstotliwością występowania. O zespole tym mogą informować takie, objawy, jak bóle brzucha, wzdęcia, biegunki, zaparcia, a także krew w kale, gorączka, nagła utrata wagi czy pogorszenie samopoczucia i odporności. U pacjentów z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego dominującymi objawami są biegunki, z kolei osoby z chorobą Leśniowskiego-Crohna równie często uskarżają się na bóle brzucha i gorączkę.
Przewlekłe nieswoiste zapalenie jelit diagnozowane jest na podstawie pogłębionego wywiadu lekarskiego oraz badania endoskopowego. W zależności od zaleceń lekarza może to być gastroskopia, kolonoskopia lub oba te badania. Podczas ich wykonywania lekarz bez cienia wątpliwości diagnozuje chorobę na podstawie zmian chorobowych w układzie pokarmowym.
Leczenie przewlekłego nieswoistego zapalenia jelit
Leczenie nieswoistego zapalenia jelit ogranicza się wyłącznie na leczeniu objawowym. Ponieważ nie są znane przyczyny chorób, należących do zespołu nieswoistego zapalenia jelit, nie jest możliwe skuteczne, całkowite wyleczenie choroby. Obecnie leczenie nieswoistego zapalenia jelit opiera się na stosowaniu indywidualnie dobranej terapii. Pacjent musi być pod stałą kontrolą lekarską, by specjalista mógł na bieżąco dobierać dawki leków, a także zmieniać, dostosowując terapię do aktualnego stanu zdrowia pacjenta.
W leczeniu nieswoistego zapalenia jelit kluczowa jest także dieta. Ta powinna być rozpisana przez dietetyka klinicznego, a pacjent powinien ściśle jej przestrzegać. Dzięki diecie chora osoba w znacznie mniejszym stopniu odczuwa dolegliwości, nawet po zmniejszeniu dawkowania leku.
W leczeniu przewlekłego nieswoistego zapalenia jelit niezwykle ważne jest nieustanne dostosowywanie terapii do aktualnych potrzeb oraz konsekwentne stosowanie diety przez pacjenta. Dzięki tym działaniom komfort życia znacząco się poprawia, a pacjent może wrócić do swoich obowiązków zawodowych.
Artykuł powstał we współpracy z H-T. Centrum Medyczne.
Fot. Shutterstock.